Az Európai Unió tagországaiban a 150 cm-nél kisebb gyermekek akkor utaznak szabályosan az autóban, ha autósülésben utaznak. A KRESZ szabálya szerint a gyerekülés használatára ugyanazok a szabályok vonatkoznak a saját és a bérelt járművek esetében. A különböző korú gyermekeknek különböző autósülések közül választhat a szülő. Nehéz lehet az eligazodás. Mit is válasszunk kölcsönzéskor? A Szolnok Autóbérlés csapata a helyszínen is segít a választásban, és itt is sorra veszi a lehetőségeket.

- Autóbérléskor Milyen gyerekülés közül lehet kiválasztani?
- Autóbérléskor a babahordozóban utazás
- Legnagyobb biztonságban a hátsó ülésen vannak
- A magassági korlát még a súlykorlátnál is fontosabb
- Ülésmagasító vagy gyermekülés? Mi a biztonságos döntés?
- Az ülésmagasító
- A háttámlás biztonsági ülések- a legnagyobb védelem
- Szolnok autóbérlésnél milyen gyerekülés a népszerű?
Autóbérléskor Milyen gyerekülés közül lehet kiválasztani?
Gyermekbiztonsági rendszereknek 3 típusa van: babahordozó, biztonsági gyermekülés, ülésmagasító. Ahogyan a gyermek növekszik, ezek a biztonsági eszközök kísérik a gyermeket az utazások során. Minden eszköznek megvan a maga előnye. A gyermek súlya alapján csoportba is lehet sorolni, így az egyes biztonsági rendszerek jobban kategorizálhatóak.

Az gyerekülések testsúly szerinti besorolása:
5 csoport az alábbiak szerint alakul:
- 0. csoport: 10 kg testsúly alatt,
- 0+. csoport: 13 kg testsúly alatt,
- I. csoport: 9-18 kg testsúlyig,
- II. csoport: 15-25 kg testsúlyig,
- III. csoport: 22-36 kg testsúlyig.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti kategóriákat azzal kell kiegészíteni, hogy amikor a gyermekünk feje már kilóg az ülésből, mindenképpen cserélni kell, akkor is, ha súly alapján még jó lenne.
A legkisebbek számára választható a babahordozó vagy a babaülés. Később a gyermekülés vagy az ülésmagasító kerül használatba. A megfelelő autós gyerekülés kiválasztása különösen fontos. Azt, hogy meddig kell a gyerekülés, a tévhitekkel ellentétben nem az életkor határozza meg: elöl 150, hátul pedig 135 centis magasság felett már elhagyható az ülés, ha a gyermek
- a biztonsági övvel biztonságosan rögzíthető,
- az öv megfelelően tartja őt,
- a pánt pedig nem a nyakánál, hanem a vállánál húzódik.
Amennyiben az alábbi feltételek nem teljesülnek, ülésmagasítóra vagy gyermekülésre lesz szükség.
Autóbérléskor a babahordozóban utazás
A csecsemőknek 12-15 hónapos korig az autó hátsó ülésén, menetiránynak háttal fordított babahordozóban kell utazniuk. A gyermekbiztonsági rendszer gépkocsiban történő elhelyezés feltételeiről a KRESZ 48. §-a fogalmaz meg előírásokat:
- “A gépkocsiban vagy a mopedautóban 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.”
- “A jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban a jármű első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták.”
- “A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.”
Legnagyobb biztonságban a hátsó ülésen vannak
Próbáljunk a lehető leghosszabb ideig babahordozót használni, a gyerekek ugyanis a hátsó ülésen, a menetiránynak háttal bekötött ülésben vannak a legnagyobb biztonságban. Nem véletlen, hogy a legkisebbeknek szánt autós gyereküléseket (0 és 0+) eleve úgy alakítják ki, hogy nem is lehet őket menetiránnyal szemben rögzíteni.
A babák azonban számukra kialakított gyermekülésben is utazhatnak. Ezeknek a besorolása 0 kilogrammtól kezdődik, és 18 kilogrammig is eltarthat. Így tehát ha nem a kagyló alakú babahordót választjuk, egyből a gyerekülések közül választhatunk számára a 0-18 kilogrammig kategóriából. Mikor azt kinövi, a következő kategóriába átülhet, amely 19-39 kilogrammig megfelelő számára.
A magassági korlát még a súlykorlátnál is fontosabb
150 cm és 135 cm alatt a gyerekeknek az első vagy a hátsó ülésre beszerelt autós gyerekülésben vagy ülésmagasítón kell ülniük utazás közben, ezután használhatják kizárólag a biztonsági övet. A KRESZ így ír az ülésmagasítókról: “Ha az ülésmagasító megfelel az előírásoknak, akkor az ‘nem integrált gyermekbiztonsági rendszernek’ minősül, a II. és III. tömegcsoportba tartozó gyermek szállítható a gépkocsiban az előírásoknak megfelelő ülésmagasítót használva.”
Akkor kell ülésmagasító, ha a gyerek már 135 cm-nél magasabb, tehát kinőtte a gyerekülést, de az autó biztonsági öve magasító nélkül még nem rögzíti őt megfelelően, azaz túl magasan helyezkedik el, így a nyakánál szorítja a gyermeket.
Ülésmagasító vagy gyermekülés? Mi a biztonságos döntés?
Bár mind a kettő megoldás a gyermek biztonságát szolgálja, azért mégsem ugyanazt a szintű védelmet tudják biztosítani. Amennyiben babaülést és gyermekülést úgy választ, hogy kilogramm alapján a gyermek mikor kinövi a babaülését, akkor átülhet azonnal a gyermekülésbe, a lehető legnagyobb biztonságot garantálja gyermeke számára.
A Szolnok Autóbérlés csapata kiemelten figyel a gyermekek biztonságára. Nálunk a gyermekülések úgy kölcsönözhetőek ki, hogy a legnagyobb stabilitást biztosítsuk a gyermek utasaink részére. Az alábbiakban bemutatjuk mik a legnagyobb különbségek a háttámlás gyermekülés és az ülésmagasító között.
Az ülésmagasító
Az ülésmagasítók egyszerűen abban segítik a gyermeket, hogy magasabban üljön, így a biztonsági őv megfelelő magasságban segítsen az az autóba rögzítésben. Az ővvezetővel ellátott modell választása ajánlott, mert ezáltal biztosak lehetünk benne, hogy a biztonsági őv a megfelelő helyen fut, és a beállításával megbizonyosodhatunk, hogy illeszkedik a gyermek magasságához. A biztonsági őv a gyermek válla fölött fut, és az nem okoz nyaksérülést, ha egy hirtelen fékezés vagy ütközés bekövetkezik. Ebben az esetben azonban mivel nincs háttámla, ami a gyermeket védi, az oldalvédelem és a fejvédelem nem biztosított. Ennek a használata csak 25 kilogramm esetén lehetséges.
Amennyiben ez van a családnál az utazásra biztosítva, mindenképpen ajánljuk saját gyermekülésünket bérlésre az autóbérlés esetén.
A háttámlás biztonsági ülések- a legnagyobb védelem
Nagyobb biztonságot a háttámlás üléssel lehet biztosítani a gyermek számára. Ezek már 15 kilogrammtól használhatóak. Az ülésmagasítóval ellentétben a háttámla nem csupán stabilitást nyújt, de a fejtámlának köszönhetően nagyobb biztonságot nyújt a fejvédelemben és az oldalvédelemben. A sérülés kockázatát jelentősen csökkenti egy gyermekülés használata.
Szolnok autóbérlésnél milyen gyerekülés a népszerű?
A fentieket mérlegelve a Szolnok Autóbérlés babahordozót és gyermekülést kínál bérbeadásra gyermekekkel utazóknak. A gyerekülés azon típusát biztosítjuk bérbeadásra, amelyik a legkisebbek számára is méretezhető. A háttámlának és fejtámlának köszönhetően a akár a legkisebb utasok is a legnagyobb biztonsággal vághatnak neki az utazásnak. Mivel a gyerekülést mérethez lehet igazítani, biztosan megtaláljuk a gyermek számára a legbiztonságosabb beállítást.
Amennyiben a család rendelkezik autós gyereküléssel, szívesen segítünk a autóba rögzíteni a biztonsági rendszert. Gyakran előfordul ugyanis, hogy a család repülővel utazik az autóbérlés előtt vagy épp után és a gyerekek a repülőgép ülésében is a gyerekülésben utaznak a kényelmük és a biztonságuk érdekében.
Kollégáink szívesen segítenek kiválasztani a gyermeknek megfelelő ülést. Vegye fel velünk a kapcsolatot a Kapcsolati oldalon!